W załączniku do rozporządzeniu określono kryteria, na podstawie których powinna zostać podjęta decyzja co do tego, czy ptaki powinny zostać zabite, czy też nie. Do kryteriów za zabiciem ptaków zamieszczonych w aneksie należą między innymi hodowanie w gospodarstwie ptaków cechujących się wysoką wrażliwością na ptasią grypę, występowanie objawów ptasiej grypy, pojawienie się w gospodarstwie ptaków pochodzących z gospodarstw w których wystąpiła ptasia grypa, bliskość innych ferm hodowlanych, występowanie ptasiej grypy od dłuższego czasu i zwiększanie się ilości zachorowań na ptasią grypę, na danym obszarze.
W przypadku ptasiej grypy cechującej się niską zjadliwością mogą być uwzględniane również czynniki takie jak wpływ podjętych działań na sytuację ekonomiczno-społeczną, oraz poziom zagrożenia dla zdrowia publicznego.
Informacje na temat ptasiej grypy przekazywane są do Unii Europejskiej. Podstawowe informacje przekazywane są w ciągu doby. Są to informacje takie jak liczba ognisk, sposoby, których użyto, by potwierdzić wystąpienie ptasiej grypy, miejsce w którym stwierdzono ptasią grypę, oraz działania podjęte w celu zwalczenia ptasiej grypy. Jeśli stwierdzono obecność ptasiej grypy w pojazdach, lub rzeźni Unii Europejskiej przekazywane są również informacje dotyczące ilości wszystkich i chorych ptaków, ilości ich zwłok, oraz miejsc, z których pochodziły znalezione tam ptaki. Pozostałe informacje przekazywane są wtedy, kiedy stają się dostępne. Są to informacje takie jak data uśmiercenia ptaków i usunięcia zwłok, informacje o przemieszczaniu drobiu, oraz informacje na temat prawdopodobnego źródła zakażenia, uzasadnienia wybranej metody postępowania z ptakami, a dla wirusa wykrytego w pojeździe, lub rzeźni również szczepu wirusa. Przekazywane do Unii Europejskiej są również informacje dotyczące wyników kontroli ssaków mających na celu sprawdzenie, czy chorują one na ptasią grypę.
Rozporządzenie szczegółowo określa także metody odkażania i czyszczenia miejsc, w których wystąpiła ptasia grypa. Metoda czyszczenia powinna być dostosowana do miejsca, w którym będzie odbywało się czyszczenie. Po zakończeniu czyszczenia danej powierzchni należy uważać, aby poprzednio pobrudzona powierzchnia nie została ponownie skażona. Przeprowadzenie czyszczenia powinno zostać w odpowiedni sposób udokumentowane, a dokumenty te powinny być następnie przechowywane w odpowiedni sposób. Odkażanie powinno obejmować również samochody, którymi transportowano ptactwo. Rozporządzenie podaje też prawidłowy przebieg procesu dezynfekcji. Najpierw należy nasączyć nawozy, oraz ściółkę za pomocą środków wirusobójczych. Następnie należy, jeśli istnieje taka możliwość przemieścić w inne miejsce przedmioty, oraz instalacje znajdujące się w tym miejscu. W kolejnym kroku należy umyć płaskie powierzchnie, w tym ściany, podłogi i podłoże.
Także przemieszczanie interwencyjnie zaszczepionego ptactwa, oraz jego mięsa i jaj regulowane jest przez rozporządzenie. Regulacje te różnią się w zależności od tego, czy dotyczą przemieszczania jaj, piskląt i ptactwa. Jaja przeznaczone do wylęgu mogą być przemieszczane tylko, jeśli ich źródłem są stada, w których wykluczono obecność ptasiej grypy. Przed przeprowadzeniem wysyłki należy odkazić je według wytycznych Powiatowego Lekarza Weterynarii. Przewożone powinny być prosto do miejsc, w którym nastąpi wylęg, a oznakowanie powinno umożliwiać ich zidentyfikowanie. Wylęgnięte z nich pisklęta można umieszczać tylko na terenie ferm, w których nie ma innego ptactwa. Jaja konsumpcyjne należy transportować w jednorazowych pojemnikach i przy użyciu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Sam zakład, w którym przetwarzane są jaja również powinien spełniać określone normy. Także drób ubojowy można transportować tylko, jeśli wykluczono wystąpienie u niego wirusa ptasiej grypy. Przemieszczany powinien być bezpośrednio do miejsca uboju.
Jeśli chodzi o zwalczanie ptasiej grypy na terenie konkretnych powiatów obok aktów prawnych wyższego rzędu regulowane jest to również przez rozporządzenia wojewodów.