Co wywołuje Ptasią Grypę ?
Ptasia grypa wywoływana jest przez wirus zaliczany do rodziny ortomyksowirusów (Orthomyxoviridae) i rodzaju Influenzavirus. Wirus grypy dzieli się na 3 główne grupy oznaczane literami A, B i C. Istnieje też typ D, który występuje u bydła, a poza nim także u fok i świń. Ptasia grypa zaliczana jest do typu A atakującego zarówno ssaki, w tym ludzi, jak i ptaki. Wiriony zarazków ptasiej grypy mogą mieć postać kulistą, lub nitkowatą.
Wirionami nazywamy pojedyncze wirusy. Wiriony, których budowa jest sferyczna mają otoczkę lipoproteinową. Zamyka ona cechujący się heliakalną symetrią nukleokapsyd. Nukleokapsydem nazywamy część wirusa, w której znajduje się jego materiał genetyczny. Kształtem heliakalnym nazywamy kształt przypominający spiralę. Powierzchnia wirionu pokryta jest wypustkami. Wypustki te mają od 10 do 14 nanometrów długości. Jest ich około 500. Istnieją dwa rodzaje wypustek znajdujących się na powierzchni wirionu wirusa ptasiej grypy. Rodzaje te to hemaglutynina i neuraminidaza. Neuraminidaza ma udział za równo w zakażaniu komórki przez wirus, jak i w jego uwalnianiu się z komórki, która została zakażona.
Dzięki neuraminidazie wirusy mogą odczepiać się od błon komórkowych komórek, które zostały zakażone. Za kodowanie neuraminidazy odpowiada szósty z segmentów genomu wirusa ptasiej grypy. Część neuraminidazy, która znajduje się na powierzchni wirusa ma kształt tetramera.
Hemaglutynina umożliwia cząsteczkom wirusa przyłączanie się do receptorów komórek. Zlepia też ona ze sobą komórki krwi. To na skutek działania hemaglutynin komórki organizmu zaczynają produkować przeciwciała zwalczające wirusa. Hemaglutynina ma kształt trimera. Kształt trimera to kształt pałeczki, której przekrój jest trójkątny. Za kodowanie hemaglutyniny odpowiada czwarty z segmentów RNA. Większość, bo 4 na 5 wypustek znajdujących się na powierzchni wirusa ptasiej grypy to wypustki hemaglutyniny. Za równo neuraminidaza jak i hemaglutynina cechują się wysoką zmiennością.
Genom wirusa ptasiej grypy składa się z ośmiu segmentów. Segmentowa budowa wirusa ułatwia reasortacje. Reasortacja to mieszanie się materiałów genetycznych wirusów. Reasortacje wirusów są zjawiskami rzadkimi, ale mają poważne skutki w postaci powstawania nowych wariantów wirusów.
Genom wirusa ptasiej grypy składa się pojedynczej nici, na którą składa się kilkanaście tysięcy nukleotydów.